piątek, 4 lipca 2014

Modernizacja ogrzewania - podłogówka zamiast grzejników!

Wakacje – dla jednych to idealny czas na wymarzony i długo oczekiwany urlop, dla innych odpowiedni moment na remont domu. Dzieci wyjechały do dziadków, za oknem temperatura +25ºC – stwarza się więc dogodny czas na modernizację centralnego ogrzewania. Przez cały sezon grzewczy koleżanki opowiadały Ci, jak cudownie się mieszka w domu z ogrzewaniem podłogowym. Mówiły jaki to ogromny komfort stawać bosą stopą na ciepłą posadzkę...
Oczywiście w lecie przyjemność daje poczucie chłodnej posadzki pod stopami, ale my myślimy już o kolejnym sezonie grzewczym i długich, chłodnych zimowych dniach. Marzysz, by w Twoim domu również zainstalować ogrzewanie podłogowe? Powstaje tylko pytanie: czy można w starym domu zmienić ogrzewanie z tradycyjnego na podłogowe? Oczywiście! Trzeba tylko przygotować się na totalną rujnację w domu.

Najpierw trzeba zacząć od przygotowania podłogi. Należy skuć posadzki i zrobić nową wylewkę z dobrą izolacją. Na jaką grubość skuć posadzki - to zależy od wysokości mieszkania. Ta część prac będzie wymagała największej cierpliwości i sił do sprzątania ;) Modernizacja wymaga także demontażu grzejników i, jeśli instalacja jest zrobiona po zewnątrz, to także demontażu rur.

Ogrzewanie podłogowe różni się od tradycyjnego, ponieważ wymaga niższej temperatury wody na zasilaniu. Dlatego idealnie współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, tj. gazowe kotły kondensacyjne oraz pompy ciepła. Wymiana tradycyjnego kotła na kocioł kondensacyjny to spory koszt. Więcej o tym możecie przeczytać w artykule http://hydraulikadlakobiet.blogspot.com/2013/10/dlaczego-wszyscy-zachwalaja-koty.html.

Koszty modernizacji ogrzewania są więc wysokie. Oprócz tego o czym już powiedziałyśmy należy doliczyć nową podłogę – odpowiednią do podłogówki i odnowienie ścian (po demontażu grzejników). Ale myślę, że koszty nie przewyższają korzyści jakie wynikają ze zmiany ogrzewania. Przecież ogrzewanie podłogowe to komfort, praktyczność i oszczędność. 

1 komentarz:

  1. Warto też wspomnieć, że na posadzkę trzeba rzucić odpowiednią izolację- najczęściej stosuje się odpowiednią folię, która odbija ciepło "w górę" i nie pozwala, że uciekało nam ono w ziemię.

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.