piątek, 23 grudnia 2016
Kolektory płaskie czy próżniowe?
Gdy kobieta planuje modernizację instalacji co o systemy solarne staje przed dylematem: płaskie czy próżniowe? A może to wszystko jedno? Zachęcam do przyjrzenia się plusom kolektorów próżniowych.
Podstawowym plusem próżniowych kolektorów słonecznych jest zdolność wykorzystania rozproszonego promieniowania słonecznego i zamiana w energię cieplną. Wiesz co to znaczy w praktyce? Tego typu instalacja solarna będzie w stanie dostarczać ciepłą wodę także niebo jest zachmurzone. Innym, także istotnym walorem kolektorów rurowych jest ich większa wydajność energetyczna w porównaniu do kolektorów płaskich, a więc są mile widziane w domach, gdzie jest niewielkie możliwości ich montażu z powodu ograniczonej powierzchni. I wreszcie trzecia kwestia. Z uwagi na możliwość absorbowania światła rozproszonego, próżniowe kolektory słoneczne możemy instalować niekoniecznie w optymalnym położeniu, dlatego łatwiej jest je zastosować montażu instalacji co w już wybudowanym domu.
Często niemałym szokiem dla amatorów jest fakt, że z kolektorów próżniowych można korzystać nawet zimą. Jak to możliwe, że mrozie, systemy solarne emitują ciepło do systemu grzewczego? Jest to możliwe z uwagi na specyficzną budowę . Kolektory tego typu składają się z rur próżniowych. Tuby te pochłaniają więc energię promieni, i co ważne jednocześnie nie uwalniają już jej na zewnątrz. Pomysłowe rozwiązanie, prawda?
Rzeczywiście kolektory płaskie także posiadają określone walory. Z tego powodu w asortymencie większości polskich i europejskich producentów systemów solarnych znajdziemy zarówno kolektory próżniowe jak i kolektory płaskie. Z tego powodu w oparciu o konsultacje z przedstawicielami firm a także monterami, jesteśmy w stanie wybrać ten system, który ze względu na nasze potrzeby będzie najlepszy, optymalny. I właśnie tego życzymy wszystkim budującym dom.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.