poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Instalacja wodna – z tworzyw sztucznych


Kiedy kobieta słyszy o tworzywach sztucznych od razu zapala jej się czerwona lampka. Przecież sztuczne materiały to coś czego unika jak ognia. Nie pokaże się przecież na kawie z koleżanką w nowym ekstra ciuchu z poliesteru! Ale w przypadku instalacji wodnej warto poważnie zastanowić się nad zastosowaniem tworzyw sztucznych.

Jeśli hydraulik przyjdzie wykonać instalację wodną, to warto wiedzieć jaki mamy wybór, jeśli chodzi o rodzaje tworzyw sztucznych. Oczywiście to on powinien poinformować nas o wszelkich plusach i minusach każdego rodzaju materiału, ale przyznacie, że dobrze mieć wcześniej zdobyte informacje na ten temat.

Polipropylen
To najczęściej stosowany materiał. Ma bardzo dobre właściwości: nie koroduje, jest odporny na działanie kwasów oraz różnych czynników zewnętrznych, jest także bardzo trwały. Instalacja z polipropylenu może funkcjonować nawet 50 lat. Polipropylen świetnie się sprawdza w temperaturze od -40 do 90ºC. Rury wykonane z tego materiały są stosunkowo, co jak zapewne się domyślacie jest główną przyczyną ich popularności.

Polietylen sieciowany (PE-X)
To tworzywo sztuczne wytrzymuje temperatury od -10 do +95ºC. Polietylen sieciowany jest elastyczny, odporny na pęknięcia oraz działanie większości kwasów. Rury wygina się za pomocą giętarki, dzięki czumu dowolny kształt można uzyskać bez stosowania kształtek.

Polibutylen (PB)
To stosunkowo nowy materiał, idealny do instalacji wodnej. Jest bardzo elastyczny, nie koroduje, cechuje się dużą odpornością na drgania, przez co instalacja pracuje wyjątkowo cicho. Rury łączą się za pomocą zgrzewarki lub specjalnych złączek. Świetnie wytrzymuje zarówno wysoką, jak i niska temperaturę.


Choć żyjemy w dobie zachłyśnięcia się wręcz ekologią, w hydraulice niestety dominują sztuczne tworzywa. Pamiętajcie, że zadaniem osoby montującej Wam instalacje wodną jest dokładne udzielenie Wam informacji na temat samej instalacji, jak i materiałów z których będzie wykonana.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.