wtorek, 1 października 2013

Dlaczego wszyscy zachwalają kotły kondensacyjne?

Kocioł kondensacyjny jest droższy od konwencjonalnego i to o kilka tysięcy. Dla przykładu porównajmy dwa kotły marki Buderus:



Kondensacyjny kocioł gazowy dwufunkcyjny (podgrzewa wodę do centralnego oraz wodę użytkową) Logamax plus GB072 24K cena katalogowa to
7130 PLN



Konwencjonalny kocioł gazowy dwufunkcyjny Logamax plus U054 24 K cena katalogowa to


3990 PLN

Jak widać z przykładu kocioł kondensacyjny jest o 1/3 droższy od konwencjonalnego. Dlaczego więc pomimo takiej różnicy każdy hydraulik będzie nam polecał zainwestowanie w kocioł kondensacyjny?

Z kotłami jest jak z kupowaniem ubrań. Lepiej jest kupić markowy sweterek z dobrej bawełny, niż tani na przyosiedlowym bazarku. Choć ten pierwszy będzie droższy to wiemy, że będzie nam służył na lata. Koniec końców choć wydajemy więcej, to tak naprawdę oszczędzamy. Kobiety wiedzą jak to robić szczególnie, gdy domowy budżet nie jest zbyt wysoki. Przenieśmy teraz tę zasadę na kwestię zakupu kotła.

Krótko mówiąc kocioł kondensacyjny jest bardziej wydajny i oszczędny. Koszty związane z jego zakupem zwrócą się bardzo szybko. Przekonają się szczególnie Ci, którzy wymieniają kocioł konwencjonalny na kondensacyjny. Już po pierwszym sezonie grzewczym będą miło zaskoczeni rachunkami za ogrzewanie.

Gazowy kocioł kondensacyjny marki Buderus Logamax plus GB072


Jaką tajemnicę kryje więc w sobie kocioł kondensacyjny?
Otóż efektem procesu spalania paliwa, w tym przypadku gazu, jest nie tylko ciepło, ale także spaliny, które zawierają parę wodną. Nie wykorzystujemy więc 100% energii drzemiącej w paliwie, część z niej tracimy wraz z odprowadzeniem spalin. Aby przeciwdziałać temu naturalnemu zjawisku w kotłach kondensacyjnych montowany jest specjalny wymiennik ciepła. Nie tylko podgrzewa on wodę krążącą w instalacji, ale także spełnia jeszcze jedną funkcją. Chłodniejsza woda powracająca z instalacji ochładza spaliny, dzięki czemu następuje skroplenie pary wodnej. W ten sposób odzyskuje się energię, która w tradycyjnych kotłach zostałaby bezpowrotnie utracona. Co za tym idzie oszczędza się ilość spalanego gazu.

Kondensat, czyli skroplona pora wodna jest odprowadzana do kanalizacji. Ponieważ zawiera niebezpieczne związki chemiczne, o właściwościach żrących, dlatego wszystkie elementy w kotle, które mają styczność z kondensatem muszą być wykonane z materiałów odpornych na korozję. Z tego względu kocioł kondensacyjny ma wyższą cenę.

Jeśli więc staniemy przez decyzją wyboru kotła, śmiało posłuchajmy rad fachowca. Kupując kocioł kondensacyjny oszczędzamy od 20 do 30 % gazu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.