czwartek, 13 marca 2014

Z czego składa się kolektor słoneczny?

Coraz częściej w mediach czy Internecie słyszymy o kolektorach słonecznych. Dla nie jednej z nas budowa tego urządzenia może wydawać się skomplikowana. Czy to prawda? Wcale nie!


Płaski kolektor słoneczny zbudowany jest z kliku elementów. Pierwszym jest obudowa. Wykonywana jest ona najczęściej z giętych profili aluminiowych. Czemu akurat gięty profil a nie spawane elementy? A To dlatego, że im mniej połączeń tym mniej miejsc, przez które ciepło może uciekać. Ważnym elementem jest także odpowiednia izolacja cieplną. Znajduje się ona najczęściej na spodzie kolektora. Na izolacji znajduje się odpowiednio wygięta rurka, zrobiona z miedzi. Miedź jest świetnym przewodnikiem ciepła dzięki czemu szybko się nagrzewa. W rurce znajduje się specjalny płyn, najczęściej glikol. Jest to substancją, która zamarza w bardzo niskich temperaturach a paruje w bardzo wysokich, dzięki czemu nasz kolektor działa także przy ujemnych temperaturach. 

Na rurce znajduje się płyta zwana absorberem. Pokryta jest specjalną warstwą absorpcyjną tzn taką, która przyciąga jak najwięcej promieni słonecznych. Jak logika wskazuje warstwa ta jest czarna. Cały kolektor przykryty jest specjalnym szkłem solarnym. Dzięki zastosowaniu go, ponad 90% promieni słonecznych wpada do środka kolektora a tylko niewielka część z nich jest odbijana. Dzięki temu w bardzo wysokim stopniu możemy wykorzystać promienie słoneczne.  

1 komentarz:

  1. Spoko, całkiem fajny artykuł, sporo wnosi. Przydał by się jedynie jakiś schemat jeszcze do tego i już by idealnie było :)

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.